sobota, 7 maja 2011

Cadyk z Radoszyc

Budynek przy ul. Ogrodowej 19 - rabinat, czyli dom rabina. Obecnie w budynku znajduje się Komisariat Policji. Fotografię wykonał Tadeusz Czarnecki w 1987 r.
Radoszyce. Budynek przy ul. Ogrodowej 19 - rabinat, czyli dom rabina. Obecnie w budynku znajduje się Komisariat Policji. Fotografię wykonał Tadeusz Czarnecki w 1987 r.


Wielkim uznaniem w okolicach Końskich cieszył się cadyk z Radoszyc [mowa jest o latach tzw. przedwojennych]. Dla Żydów w Końskich i okolicznych osadach i miasteczkach osoba tego cadyka była święta! On był wyrocznią, on rozstrzygał wszystkie spory, on udzielał rad...

O nim opowiadał mi pan Tadeusz Jakubowski z Fałkowa. Jego znajomy nadleśniczy z Radoszyc lub Przedborza miał dziesiecioletniego syna - niemowę. Słysząc o sławie cadyka udał się z synem do niego prosząc o poradę. Cadyk pogładził siwą brodę, bystro popatrzył na chłopca, wyjął 5 groszy z kieszeni i dając mu powiedział: idź na rynek i kup bułkę! Chłopiec po 10 minutach wrócił z bułką mówiąc: już kupiłem, proszę, a to reszta 3 grosze. Od tej chwili chłopiec mówił normalnie.


Henryk Seweryn Zawadzki