Według Jerzego Kowalczyka powstańcy stoczyli dwie bitwy 21 kwietnia. Najpierw z oddziałem Obuchowa, który znalazł informacje i przewodnika do nich w Czermnie. Później natomiast z żołnierzami Czengerego. Byli słabo uzbrojeni, ponieśli znaczne straty i tylko nielicznym udało się wyrwać z okrążenia. Ciężko ranny Hipolit Zawadzki zmarł 7 maja w kieleckim szpitalu.
Na powstańczej mogile znajduje się nagrobek z kamiennych płyt z napisem „Na pamiątkę poległym w roku 1863”, z boku informacja, że fundowali go w 1918 roku Wanda i Władysław Jankowscy, właściciele Maleńca i Rudy Malenieckiej. Według tradycji w ogrodzonej drewnianym płotkiem mogile spoczywa 17 powstańców. Możliwe że jest ich więcej. Rosjanie chwalili się, że ubili stu Polaków - zwraca uwagę Barański.
Część powstańców zginęła w walce, część schwytali Moskale i powiesili. Według przekazywanych ustnie opowieści szubienica miała się znajdować na gałęzi dębu, który rośnie przy drodze na polanę. Drzewo ma około 250 lat i jest nazywane Dębem Śmierci lub Wisieluchem. Samo zaś uroczysko z polaną swoją nazwę Ormanicha zawdzięcza temu, że właścicielem lasu był niegdyś Orman. Oprócz powstańczej mogiły znajduje się tam ustawiony w 2000 roku głaz z napisem: Bohaterom narodu polskiego. W kwietniu odbywają się tu patriotyczne uroczystości.
Janusz Kędracki
[tekst ukazał się w „Gazecie Wyborczej”
Kielce 19.06.2009]
Szkucin uroczysko Ormanicha. Powstańcza mogiła 1863 r.
Szkucin uroczysko Ormanicha. Napis
Szkucin uroczysko Ormanicha. Fundowali go w 1918 roku Wanda i Władysław Jankowscy,
właściciele Maleńca i Rudy Malenieckiej.
właściciele Maleńca i Rudy Malenieckiej.
Szkucin uroczysko Ormanicha. Oprócz powstańczej mogiły znajduje się tam ustawiony
w 2000 roku głaz z napisem: Bohaterom narodu polskiego.
w 2000 roku głaz z napisem: Bohaterom narodu polskiego.
Szkucin uroczysko Ormanicha. Napis na kamieniu.
Szkucin uroczysko Ormanicha. Drzewo ma około 250 lat
i jest nazywane Dębem Śmierci lub Wisieluchem.
i jest nazywane Dębem Śmierci lub Wisieluchem.