Losy tej kapliczki śledzę od prawie dwudziestu lat, a to dzięki koneckiemu lekarzowi Tadeuszowi Jandule - koledze mojego ojca. Mniów lat sześćdziesiątych XX wieku zawsze kojarzyłem z pokutnym murem i rzężeniem silnika autobusu, który z trudem podjeżdżał pod Raszówkę, by później na złamanie karku zjeżdżać serpentynami Miedzianej Góry. Co to był pokutny mur? Zacytuję fragment książki Tadeusza Janduły:
Trzydzieści sześć morgów księżego pola i zagajnika między rokiem 1924 a 1928 opasano wysokim na 1,5 m i szerokim na 1,5 m kamiennym ogrodzeniem, które u nas w Mniowie nazywamy kamionką. Tyle narosło legend i niezbyt mądrych opowiadań, a dotyczącego tego, prawie 3 kilometrowego muru ułożonego z kamieni zebranych na księżym, kamienistym i nieurodzajnym polu, na który, „brat nie urodził brata”, że jestem zmuszony napisać prawdę o pokutnym murze na Sewerynówce... Jest pewnym paradoksem to ogromne zainteresowanie pokutnym murem, które trwa do dziś, pomimo, że nie ma po nim śladu. Spadkobiercy Kazimierza Witczaka, właściciela Sewerynówki już od przeszło 20 lat, pole przylegające do kieleckiej szosy sukcesywnie sprzedają na działki budowlane, a wszystkie kamienie opasujące niegdyś księże pole zużytkowano na fundamenty, na budowę obiektów gospodarczych czy poprawę dróg...
Nie piszcie, że kamienie zbierali parafianie za pokutę zadawaną przez ks. Wielickiego za przekroczenie jednego z X Przykazań. Którego? To niech się czytelnik domyśli, bo ja tylko podpowiem, że nie VII... Takich murów jak ten księżowski pokutny mur jest w Mniowie i okolicy co najmniej kilkadziesiąt kilometrów. Takim samym murem ogrodzone było pole Władysława Podlewskiego, Stanisława Plecha, Franciszka Dąbrowskiego, cały Tomalów Gozdek i pole za Sewerynówką, całe Podlesie, pole Stanisława Szustaka i Władysława Bednarczyka na Pogłodowie. Wszystko ogrodzone było kamieniami! Kamiennymi murami otoczone były pola za Raszówką, pola i pastwiska pod Jaźwinami, pastwiska kolonijskie. Tych kamieni było tak dużo, że dodatkowo, nieraz pośrodku pola zakładano ogromne zwałowisko kamieni także nazywane kamionkami. Każdy mur ułożony wzdłuż kieleckiej drogi zastępował płot i i był prawie naturalnym ogrodzeniem chroniącym księże pole i pola innych gospodarzy przed krowami i owcami przepędzanymi drogą na pastwiska. Ochraniał także księże pole i łąki przed wypasaniem i szkodami, jakie mogliby uczynić ludzie.
A jak „smakowicie” została opisana jazda przedwojennym autobusem: Kielce - Radoszyce - Sulejów - Piotrków - Łódź; proszę przeczytać.
W 1998 roku moje wydawnictwo AVANT GARDE wydało książkę Tadeusza Janduły Ocalić od zapomnienia [3 tomy]. W książce czytelnik znajdzie również kilkaset doskonałych rysunków Mariana Chochowskiego w tym kilkadziesiąt rysunków kapliczek i krzyży przydrożnych z okolic Mniowa.